
Eerste waterstofproductie- en opslagplatform op weg naar Eemshaven
Eemshaven- In Italië werd de laatste dertig maanden hard gewerkt aan het eerste waterstofproductie- en opslagplatform ter wereld. Inmiddels is het platform onderweg naar de Eemshaven waar het opgesteld gaat worden. Het platform, ook wel Base Load Power Hub (BLPH) genoemd is ontwikkeld door CrossWind, een joint venture van Shell en Eneco.
Het doel van het project is om ervaring op te doen met het ontwerpen en bouwen van een platform dat ingezet kan worden om de elektriciteitsproductie van windparken te stabiliseren door energie op te slaan tijdens periodes met hoge windsnelheden en deze vrij te geven tijdens periodes met minder wind. CrossWind heeft hiervoor een uniek platform ontwikkeld dat een 2.5MW electrolyzer, waterstofopslag en omzetting terug naar elektriciteit combineert met een 5MWh elektrische batterij. Dit systeem kan direct bij een windpark zowel de uur- als dagfluctuaties in windsterkte opvangen, wat zorgt voor een stabielere stroomlevering. De installatie is 19 bij 41 meter en weegt in totaal zo’n 2200 ton.
Na afronding van de laatste inbedrijfstellingstesten op de werf van Rosetti Marino Group in Italië, is de BLPH momenteel per barge onderweg naar de Eemshaven. Hier zal het platform worden opgesteld. Het eigenaarschap wordt dan overgedragen aan Offshore innovatiebedrijf DOT, in overeenstemming met de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met de BLPH wil DOT zich in samenwerking met Groningen Seaports en TNO inzetten voor de verdere ontwikkeling van kennis over waterstofproductie op een platform.
Het platform is in Italië op een ponton gezet en zal naar de Eemshaven worden gesleept met de sleepboot Fort.
Bron tekst + foto: CrossWind website en LinkedIn
Bron foto’s: Elogen


